"Hazreti Havva’dan Hazreti Zeynep’e Kadın" Konferansı

Merkezimiz tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla TÜRGEV Konferans Salonunda düzenlenen etkinlikte Yazar Serpil Özcan konuşmacı olarak katıldı.

Üniversitemiz etkinliğinde, Aile Sosyal Politikalar Siirt İl Müdürlüğü gelen konukları karanfillerle karşıladı. Programa Vali Ali Fuat Atik’in eşi Fulya Atik, Rektörümüz Prof. Dr. Murat Erman ve eşi Zeynep Erman ile üniversite ve il protokolünden çok sayıda kişi katıldı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğimiz Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Öğr. Gör. Esra Ömür’ün açılış konuşmasını yapmasının ardından başladı. Ömür, konuklara ve dinleyicilere katılımlarından dolayı hoş geldiniz diyerek konuşmasında günümüzdeki kadın sorunlarına değindi.

Öğr. Gör. Esra Ömür’ün açılış konuşmasının ardından Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezimizce 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kadına şiddete dikkat çekmesi amacıyla öğretim görevlileri ve öğrencilerin desteğiyle hazırlanan kısa film izleyenlerin beğenisine sunuldu.

Kısa film gösterimi ardından konuşmasını yapmak üzere sahneye davet edilen Yazar Serpil Özcan, Yahudilik ve Hristiyanlıkta Hazreti Havva’nın Hazreti Adem’i kandırdığı ve bu nedenle doğum sancıları ile cezalandırıldığına inanıldığını söyledi.

Yahudilikte kadınların en kutsal yer olan ağlama duvarına gitmelerine, Hristiyanlıkta da kilisede papazlara soru sormalarına izin verilmediğini belirten Özcan, İslam dininde ise kadınların özgürce her türlü soruyu sorup bilgi edinebildiklerini aktardı.

Konferans, üniversitemiz Tiyatro Öğrenci Topluluğunun hazırladığı tiyatro gösterisinin ardından plaket töreniyle son buldu.

AYNUR ECE (0484) 212-1111 / 3476
Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi
13.3.2018