"Kadın ve Gelecek" Adlı Panel

Merkezimiz tarafından “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” nedeniyle “Kadın ve Gelecek” adlı panel düzenlendi.

Panel Merkez Müdürümüz Öğr. Gör. Esra Ömür’ün açılış konuşması ile başladı. Esra Ömür konuşmasında kadınlara seslenerek; “Bugün bizim günümüz. Dik duran, ayaklarının üstüne basan, kendi çalışıp kendi kazanan, başarılı olan,  kendini ezdirmeyen kadınlarımızın Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Kadın haklarının savunulması, korunması ve geliştirilmesi, öncelikle kadının yaşam hakkının güvence altına alınması, kadına yönelik her türlü şiddetin ve ayrımcılığın ortadan kaldırılması ile mümkündür. Sözlerimi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözleriyle bitirmek istiyorum: Kadınlarımız eğer milletin gerçek anası olmak istiyorlarsa erkeklerimizden çok daha aydın ve faziletli olmaya çalışmalıdırlar.” diyerek desteklerinden ötürü Rektörümüz Prof. Dr. Murat Erman'a teşekkür etti ve kürsüyü panelistlere bıraktı.

Panelin Moderatörlüğünü, üniversitemizin ilk kadın dekanı olarak görev yapan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Meral Özhan gerçekleştirdi.  Panelist olarak; Dr. Öğretim üyesi Simla Adagide, Dr. Öğretim üyesi Figen Kanbir, Dr. Öğretim üyesi Abdulkadir Karakuş ve Siirt barosu avukatlarından Sinem Çalapkulu Aslan sunumlarını gerçekleştirdi.

Yoğun bir katılımcı kitlesi tarafından izlenen konferansta kadın hakları ve hukuki çerçevesi, kadın ve şiddet, toplumsal cinsiyet, toplumsal eşitsizlik, ve İslam’da kadının yeri başlıkları altında konuşmalar yapıldı.

Konferansın ardından kadınlar gününü kutlamak maksadıyla katılımcılara karanfil hediye edildi.
AYNUR ECE (0484) 212-1111 / 3476
Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi
13.3.2019
+ Ek